Nazwa i znak graficzny (logo, logotyp) – Jako niezwykle ważne elementy identyfikacji wizualnej Twojej firmy!

Identyfikacja Wizualna

Nazwa i znak graficzny to niezwykle ważne elementy identyfikacji wizualnej. Tworzone jako pierwsze często już w czasie planowania założenia działalności gospodarczej najszybciej zapadają w pamięć odbiorcy.  Każda firma posiada nazwę prawną, która jest podstawą do jej rejestracji i z reguły bywa długa i skomplikowana. Często właśnie po niej jesteśmy w stanie zidentyfikować rodzaj, profil danej działalności czy jej formę prawną. W praktyce najczęściej używa się nazw skróconych ponieważ są  one prostsze w użyciu i łatwiejsze do zapamiętania dla odbiorcy. 

Wybór właściwej nazwy dla naszej przyszłej firmy nie jest wcale łatwym zadaniem. Z reguły nazwy marketingowe wskazują nabywcy na trzy rodzaje zalet związanych z zakupem produktu a są to zalety: 

 

  •  funkcjonalne

Zalety funkcjonalne mogą informować nas o przeznaczeniu produktu, jego wysokiej jakości, trwałości, wydajności czy nowoczesności np. : otomoto, ebay, Zdrovit, Vital Fresh, Beauty skin czy  Makeup Revolution. 

  •  ekonomiczne  

Zalety ekonomiczne będą odnosić się do zwrócenia uwagi na niską cenę np..: Biedronka, Tania książka, Dyskont, Outlet odzieżowy lub  zabezpieczenie na starość i zapewnienie bezpieczeństwa np..: Tęczowe zacisze, Jesień życia, I już nie jesteś sam, Odpowiedzialni, Generali Życie). 

  • psychologiczne

Zalety psychologiczne mogą  m.in.. stanowić dodatkową zachętę do zakupu produktu dzięki skojarzeniom, emocjom, poprzez utożsamianie się z daną osobą wartą uznania lub czymś co nam się z tym uznaniem kojarzy, krajem, daną społecznością, konkretną  grupą społeczną, miastem, regionem ( Świętokrzyskie przysmaki, Olej kujawski, RL9, Bonjour Paris, Douglas, Mercedes, Jordan, Żywiec Zdrój, Armani, Chanel). 

Dobrze zaprojektowana nazwa firmy powinna być :

 

  • zwięzła i chwytliwa – zapadająca w pamięć i łatwa do zapamiętania; 
  • najlepiej sugerująca działalność danego przedsiębiorstwa; 
  • oryginalna i wyróżniająca się na tle nazw firm konkurencyjnych; 
  • interesująca, pobudzająca pozytywne skojarzenia, emocje; 
  • poprawna językowo; 
  • łatwa do literowania i odczytania w różnych językach  ; 
  • zgodna z przepisami prawnymi obowiązującymi w krajach, gdzie będzie stosowana; 
  • niepowtarzalna, jeśli myślimy nad nazwą firmy dobrze zorientować się czy taka nazwa już nie istnieje na rynku oczywiście możemy stworzyć nazwę podobną jak ( vital fresh, vital care etc) i w przypadku strony internetowej czy domena jeśli ma składać się z nazwy naszej firmy czy jest wolna (dostępna). Przy wyborze domeny warto też wziąć pod uwagę działalność przedsiębiorstwa czy ograniczamy się do klientów z naszego kraju czy również rozważamy współpracę z klientami z poza naszego kraju i wybrać domenę z odpowiednią końcówką.

Do najczęściej spotykanych rodzajów nazw należą:

  • nazwy osobowe – Najczęściej związane z nazwiskiem założyciela/li (np. McDonalds, E.Wedel, Jubiler Schubert, Porsche, Ford); 
  • skrótowce – Złożone ze skrótów wyrazów kojarzących się z np. Daną branżą (bud- budownictwo, ex-export, eko- ekologiczny, IT – technologia informatyczna) np.. Exbud, EcoLab. 
  • frazeologizmy – Związki wyrazów o pewnym łącznym znaczeniu informujące o profilu działalności ( Pizza Hut, Home&You, Media Expert), lokalizacji (Restauracja – Pod Ratuszem, Kawiarnia Bankowa), właścicielu, patronie ( Sklep – U dziewczyn, Restauracja – U kucharzy). 
  • nazwy abstrakcyjne – Nazwy niezawierające żadnych informacji o przedsiębiorstwie, mogą pochodzić  ze skrótów nieużywanych w praktyce, ze zbitek słownych czy wyrazów z języka obcego, mogą być związane z  okolicznościami powstania firmy lub nawiązywać do jej bytu, sensu istnienia np. Ursus oznaczający w języku łacińskim niedźwiedzia, Mercedes pochodzący od imienia córki Paula Daimlera, FIAT –Fabbrica Italiana Automobili Torino skrót własny zmyślony, zbitki słowne – Sony, Avon. 
  • zestawienia nazewnicze – Jako zestawienia cząstek wyrazów, pełnych wyrazów i liter. Zbliżone do skrótowców ale dające większą swobodę twórczą i niosące wartość informacyjną np. Krak-Złom, AB Foto, JJ Fashion. 

Znak graficzny najczęściej występuje obok nazwy firmy i określany jest jako jej godło oraz uzupełnienie. Należy dołożyć starań, aby był on przyciągający uwagę i łatwy do zapamiętania.  Znak graficzny może występować w dwóch postaciach: logotypu i logo. W identyfikacji wizualnej większości przedsiębiorstw możemy spotkać logotyp.  

Logotyp geneza – Nazwa powstała z połączenia dwóch słów logo ( język)  i typ ( skrót od słowa typografia inaczej krój czcionek). Łączy on w sobie nazwę firmy i charakterystyczny dla niej symbol. Dzięki temu odbiorca rejestruje zarówno obraz jak i przypisaną do niego nazwę i szybko zapamiętuje daną firmę. 

Logotyp może zostać wzbogacony o różne elementy graficzne takie jak unikatowe liternictwo ( Coca Cola ), owalną ramkę czy graficzne wyróżnienie niektórych liter (Sanyo). Szczególnym rodzajem logotypu są monogramy i kaligramy.

Monogramy to zestawienia literowe. Najczęściej są tworzone poprzez szeroką i długą reklamę, której zadaniem jest natchmiastowa ich identyfikacja z daną firmą lub produktem. Przykładem monogramu są VW, CPN, PKO,ING, YSL itp. Natomiast kaligramy w porównaniu do monogramów pisane są zwykłą czcionką i nie skojarzą się nam od razu z konkretną marką np. K jak Kodak,  M jak MacDonalds lub H jak Honda.

Logo to nic innego jak znak, obrazkowy symbol kojarzący się bezpośrednio z daną marką. W miarę możliwości powinno kojarzyć się z działalnością, branżą produktami przedsiębiorstwa do którego należy. Logo nie posiada zapisu nazwy przedsiębiorstwa. Przykładem ogo może być orzeł w logotypie stacji paliw Orlen symbolizujący prędkość i wolność.

Podsumowując, nazwa i znak graficzny tworzą markę naszej firmy. Dzięki nim nasi obecni klienci jak i przyszli identyfikują nasze produkty i usługi na rynku wśród wszechobecnej konkurencji. Warto więc poświęcić trochę czasu i zaangażowania na to, by dokładnie przemyśleć to jakie informacje chcemy naszym klientom przekazać o sobie i naszej firmie.

Podsumowując, nazwa i znak graficzny tworzą markę naszej firmy. Dzięki nim nasi obecni klienci jak i przyszli identyfikują nasze produkty i usługi na rynku wśród wszechobecnej konkurencji. Warto więc poświęcić trochę czasu i zaangażowania na to, by dokładnie przemyśleć to jakie informacje chcemy naszym klientom przekazać o sobie i naszej firmie.

O nas

MoreThanCode powstało z potrzeby serca, zamiłowania do kodowania i zainteresowania webdesignem. Każdego dnia staramy się poszerzać naszą wiedzę i doskonalić nabyte już umiejętności, aby świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Jesteśmy stale do Państwa dyspozycji, służymy pomocą na każdym etapie prac.

Dane kontaktowe:

Social Media:

Napisz do nas!

Wypełnij formularz i nawiąż z nami współpracę! Wycena jest darmowa!

iPhone 13 Pro Max

Masz pytania?

Sięgnij po darmową wycenę!

Darmowa wycena

Kontakt